seamus dubhghaill

Promoting Irish Culture and History from Little Rock, Arkansas, USA


Leave a comment

1973 Northern Ireland Assembly Election

politics-of-northern-irelandElections to the Northern Ireland Assembly take place on June 28, 1973 following the publication of the British government‘s white paper Northern Ireland Constitutional Proposals which proposes a 78-member Northern Ireland Assembly, elected by proportional representation. The election leads to power-sharing between unionists and nationalists in Northern Ireland for the first time.

From June 7, 1921 until March 30, 1972, the devolved legislature for Northern Ireland is the Parliament of Northern Ireland, which always has an Ulster Unionist Party (UUP) majority and always elects a UUP government. The Parliament is suspended on March 30, 1972.

Shortly after this first parliament is abolished, attempts begin to restore devolution on a new basis that will see power shared between Irish nationalists and unionists. To this end a new parliament, the Northern Ireland Assembly, is established by the Government of the United Kingdom on May 3, 1973.

Following the June 28 elections, the Northern Ireland Constitution Act 1973, which receives the Royal Assent on July 18, 1973, abolishes the suspended Parliament of Northern Ireland and the post of Governor and makes provision for a devolved administration consisting of an Executive chosen by the Assembly.

One hundred eight members are elected by single transferable vote from Northern Ireland’s eighteen Westminster constituencies, with five to eight seats for each depending on its population. The Assembly meets for the first time on July 31, 1973.

A cross-community coalition of the Ulster Unionist Party under Brian Faulkner, the Social Democratic and Labour Party (SDLP) and the Alliance Party of Northern Ireland is agreed in November 1973 and, following the Sunningdale Agreement, a power-sharing Executive is established from January 1, 1974.

After opposition from within the Ulster Unionist Party and the Ulster Workers’ Council strike over the proposal of an all Ireland council, the Executive and Assembly collapses on May 28, 1974 when Brian Faulkner resigns as Chief Executive. The Northern Ireland Assembly is abolished by the Northern Ireland Act 1974.

In 1982 another Northern Ireland Assembly is established at Stormont, initially as a body to scrutinise the actions of the Secretary of State, the British minister with responsibility for Northern Ireland. It receives little support from Irish nationalists and is officially dissolved in 1986.

The Northern Ireland Act 1998 formally establishes the Assembly in law, in accordance with the Good Friday Agreement. The first election of Members of the Northern Ireland Assembly is on June 25, 1998 and it first meets on July 1, 1998. However, it only exists in “shadow” form until December 2, 1999 when full powers are devolved to the Assembly. Since then the Assembly has operated intermittently and has been suspended on five occasions.


Leave a comment

Birth of Former Politician John Cushnahan

Portrait of MEP John Walls CUSHNAHANJohn Walls Cushnahan, former politician in both Northern Ireland and the Republic of Ireland, is born in Belfast, Northern Ireland on July 23, 1948. He serves as leader of the Alliance Party of Northern Ireland and then as a Member of the European Parliament for Fine Gael.

Cushnahan is educated at St. Mary’s Christian Brothers Grammar School and Queen’s University, Belfast and works as a teacher before going into politics. He works as General Secretary of the Alliance Party from 1974 until 1982 and is a member of Belfast City Council between 1977 and 1985.

In 1982 Cushnahan is elected to the Prior Assembly for North Down and two years later he becomes the new leader of Alliance, succeeding Oliver Napier. During his tenure as leader he seeks to strengthen the party’s links with the British Liberal Party. The Anglo Irish Agreement is signed during this period and Cushnahan faces the difficult position of giving Alliance support to it and facing the united opposition of the Unionist parties. However, when the Assembly is dissolved in 1986, Cushnahan finds it financially difficult to remain in politics and so stands down as leader in 1987 to be succeeded by John Alderdice.

Two years later Cushnahan makes a surprise political comeback when he moves to the Republic of Ireland and stands as a Fine Gael candidate in the 1989 election to the European Parliament, winning a seat in the Munster constituency. He is an MEP for fifteen years before retiring at the 2004 elections.

Cushnahan now serves as a board member of the peace and reconciliation charity Co-operation Ireland.